Glasgow – kilka pomysłów na szalony weekend

Zima za oknem ma się powoli ku końcowi, wiosna niebawem powita nas słońcem i przyjemnie owiewającym twarz powietrzem, a przyroda powoli budzić się będzie do życia. To doskonały czas na chwilę szaleństwa. Co powiecie na krótki wypad do Glasgow?

To miasto tętniące życiem praktycznie przez całą dobę, o jego wyjątkowości niech świadczą tytuły, jakie w ostatnich latach zdobyło: „Europejska Stolica Kultury”, „Miasto Architektury i Wzornictwa Zjednoczonego Królestwa”. Swego czasu włączone także zostało do ścisłej 10 miast świata wartych odwiedzenia.

Glas-cu, czyli ukochane, zielone miejsc
Nazwa Glasgow wywodzi się z języka gaelickiego, a historia miasta sięga czasów wczesnego średniowiecza, kiedy stanowiło ważny ośrodek chrześcijaństwa Wielkiej Brytanii. Z początkiem XIII wieku Glasgow zyskuje jeszcze bardziej na znaczeniu, gdy staje się jednym z najważniejszych ośrodków portowych i handlowych w regionie. To wszystko dzięki sprowadzanym tam towarom, a wśród nich tytoniu, rumu i bawełny. Przez wieki jego pozycja stale się umacniała i współcześnie jest niezaprzeczalna. Położone nad malowniczą rzeką Clyde Glasgow to zdecydowanie największe miasto Szkocji, uznawane jest także za komercyjną stolicę tego kraju, choć administracyjna oczywiście znajduje się w Edynburgu

Architektura i …
Glasgow nie bez przyczyny nazywane jest miastem kultury i sztuki. Przyciąga turystów z całego świata przede wszystkim swoją architekturą. Na szczególną uwagę zasługuje kilka jej przykładów…

Katedra w Glasgow jest perełką sztuki gotyckiej. Budowla przetrwała okres reformacji, choć obecnie zarządzana jest przez Kościół Szkocki. Świątynia poświęcona jest patronowi miasta i jego legendarnemu założycielowi – św. Mungo, z którym związane są cztery popularne legendy: o wskrzeszonym przez świętego ptaku, o dzwonie wzywającym wiernych do modlitwy, o złowionej przez niego rybie, w której pyszczku ukryty był pierścień królowej mający oczyścić ją z podejrzeń o cudzołóstwo oraz o drzewie, które zapaliło się na jego rozkaz. Z nawy głównej katedry dojść można do dolnego kościoła, gdzie znajduje się kaplica z grobowcem św. Mungo. Pomimo tego, że relikwie świętego zostały usunięte już w średniowieczu, nagrobek wciąż przykuwa uwagę zwiedzających. Sama kaplica jest jednym z najpiękniejszych przykładów średniowiecznej architektury w Szkocji.

Glasgow to miasto galerii i muzeów, których znajduje się ponad 30. Najstarszym jest Muzeum i Galeria Sztuki Kelvingrove, które jest jednocześnie jest też drugim co do znaczenia muzeum w Wielkiej Brytanii. Oficjalne otwarcie muzeum nastąpiło w 1901 roku, a sam budynek wzniesiony został w stylu baroku hiszpańskiego, według projektu architekta Johna W. Sipmsona,. Do budowy użyto charakterystycznego dla Glas-cu, czerwonego piaskowca. Innym ciekawym miejscem jest także Muzeum Transportu, którego celem jest ukazanie historii transportu lądowego i wodnego. Wśród eksponatów tego muzeum znajdują się zarówno pociągi, samochody, tramwaje i lokomotywy, a także wózki dziecięce czy bicykle. W kolekcji muzeum znajduje się również zrekonstruowana stacja kolejowa, a także słynne szkockie lokomotywy. Wstęp, co ciekawe, jest całkowicie bezpłatny.

Jeśli przyjdzie nam ochota, by do Glasgow polecieć w okolicach września, to nie możemy przegapić Marchant City Festival, a także słynnego Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego. Prawdziwą zimową perełką jest za to Celtic Connections, czyli największy na świecie festiwal kultury oraz muzyki celtyckiej.

Oczywiście nie można zapominać, że prócz tych wszystkich atrakcji Glasgow to także niezwykle bogate życie nocne, które nie kończy się nawet o brzasku. Niezliczona ilość klubów i dyskotek kusi dźwiękami praktycznie wszystkich gatunków muzycznych, a w pubach warto wypić pintę lub dwie wspaniałych piw miejscowych rzemieślników.

No cóż – nic tylko rezerwować lot i nocleg, a potem w drogę!

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *