Swego nie znacie (odc. 7): Zamek Czocha

Gdzieś na rubieżach Dolnego Śląska, w Polskiej części Górnych Łużyc, nad Zalewem Leśniańskim na rzece Kwisie, leży malutka wioska miejscowość, co zowie się Sucha. I pewnie nikt nie wiedziałby nawet o jej istnieniu, gdyby nie cudowna warownia, sławna na kraj cały, a nawet i Europę. Ten obronny przybytek to Zamek Czocha.

Historia tej murowanej twierdzy sięga połowy XIII wieku, kiedy to najprawdopodobniej, król czeski Przemysł II rozkazał wznieść budowlę jako punkt obronny na pograniczu Śląska i Łużyc. Przez wieki Zamek Czocha przechodził z rąk do rąk, kolejne dynastie władały nim i zarządzały okolicznymi dobrami. Dość wspomnieć tylko o książętach jaworsko-świdnickich czy rodzinach możnych rodów niemieckich i czeskich – wszak twierdza była lennem króla Czech. Zarządzający wiele razy przebudowywało zamek, jednak pod koniec XVII wieku ogromny pożar strawił go i obrócił w ruinę. Obecny wygląd zamek zawdzięcza przeprowadzonej na początku XX stulecia wielkiej przebudowie i rekonstrukcji, które wyraźnie go „odmłodziły”, ale też doprowadziły do zniszczenia części zabytkowych elementów architektonicznych. Mimo wszystko Zamek Czocha należy do najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska.

Zamek Czocha to rozległy kompleks, składający się z dwóch przedzamcza, fosy z dwoma kamiennymi mostami oraz zamku górnego, obejmującego zespół budynków z wewnętrznym dziedzińcem i znamienną „studnią niewiernych żon”. Do zamku wiedzie brama z wczesnobarokowym portalem zdobionym kartuszami herbowymi oraz rzeźbą z wizerunkiem szermierza, zdominowana przez masywną, okrągłą wieżę z drewnianą kulminacją. Obecnie funkcjonuje jako hotel, którego główną atrakcją jest Komnat Książęca. Oczywiście jest on także dostępny dla zwiedzających, którzy zobaczyć będą mogli m.in.: Salę Rycerską, Skarbiec, Winiarnię czy Multimedialną Izbę Tortur usytuowaną w podziemiach warowni.

Zamek Czocha stanowi także idealną bazę wypadową do jednodniowych wycieczek po Karkonoszach czy Górach Izerskich, ale przede wszystkim to doskonała propozycja dla miłośników historii oraz pasjonatów średniowiecznych tajemnic.

I jak? Zarezerwowany już weekend?

P.S. Nasz Zamek to także lubiane przez filmowców miejsce. Wiedzieliście, że kręcono tam takie tytuły, jak chociażby: Die Insel (1934), Gdzie jest generał? (1963), Dolina Szczęścia (1983) czy Legenda (2005). Powstawały tutaj też seriale: Plecak pełen przygód (1993), Wiedźmin (2002), czy Tajemnica twierdzy szyfrów (2007).

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *