Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/klient.dhosting.pl/manekn/frix.pl/public_html_new/wp-content/plugins/add-code-to-head/add-code-to-head.php on line 88

Waitomo Glowworm Caves – świecący underground Nowej Zelandii

Ludzie na łodzi nie podziwiają świątecznych dekoracji gdzieś pod ziemią, choć undergroundowa atmosfera z pewnością się im udzieliła. Zapewne zauważyliście na naszym FB, że mamy słabość do Nowej Zelandii, dlatego dziś zabieramy Was właśnie tam. A dokładnie do Waitomo Glowworm Caves! Nie będziecie żałować!

Wejdź do magicznego świata Waitomo Glowworm Caves!

Niewątpliwie jest to jedna z największych skarbów natury Nowej Zelandii, który usytuowany jest na Wyspie Północnej. Mieszkający tam Maorysi znają to miejsce od wieków, jednak pierwsza eksploracja miała miejsce dopiero w 1887 roku. Stała się ona udziałem ówczesnego wodza, Tane Tinorau, który wraz z angielskim geodetą Fredem Mace wpłynął do środka na tratwie zbudowanej z łodyg lnu, oświetlając sobie drogę jedynie świeczkami.

(fot. youtube.com)

(fot. youtube.com)

Ku ich zaskoczeniu natrafili na grotę, której sklepienie rozświetlało tysiące bladoniebieskich światełek. Były to, jak się później okazało, larwy muchówki Arachnocampa luminosa (endemiczny gatunek żyjący jeszcze tylko w Australii) zwisające ze stropu na cieniutkiej i lepkiej pajęczynie. Wabią one swoim naturalnym światłem (tak – to owoc bioluminescencji) małe owady, które służą im oczywiście za pożywienie.

Wieść o niezwykłym odkryciu obiegły świat z prędkością błyskawicy, przyciągając coraz większe rzesze ciekawskich, których za niewielką opłatą oprowadzał wódz Tane i  jego żona Huti. Trwało to do roku 1906 kiedy to rząd przejął administrację nad Waitomo. Musiało minąć prawie stulecie, by jaskinie wróciły w ręce prawowitych właścicieli. Od roku 1989 znajdują się one pod opieką lokalnej społeczności, a wielu przewodników jest bezpośrednimi potomkami Tane Tinorau…

Waitomo Glowworm Caves – warto?

Przygodę z Waitomo Glowworm Caves można odbyć dwojako. Można cieszyć się podczas spokojnego zwiedzania z pokładu małej łódki (vide główne zdjęcie), jednak miłośnicy adrenaliny i mocnych wrażeń wybiorą ekstremalną opcję zjazdu na linię lub szaleńczego raftingu. Wszystko będzie trwało około 45 minut do godziny, ale to może być jedna z najlepszych godzin w Waszym życiu!

(fot. bbc.com)

(fot. bbc.com)

Ceny na szczęście nie są najwyższe: bilety dla dorosłych to wydatek 50$, dla dzieci: 23 $, są też dostępne karnety rodzinne. Można też skorzystać z combo-tickets, które uprawniać Was będą do odwiedzin także pobliskich jaskiń: Aranui Cave oraz Ruakuri Cave​. Wszystkie szczegóły znajdziecie oczywiście na stronie Waitomo.com. Cały kompleks położony żony jest ok. 2 h drogi z Auckland, 1 h drogi z Hamilton i 2 h drogi z Rotorua.

Nie oszukujmy się: odwiedzając Nową Zelandię, po prostu MUSICIE doświadczyć Waitomo Glowworm Caves!

(fot. youtube.com)

(fot. youtube.com)

Na deser mamy dla Was jeszcze wideo w technice 360 – robi porażające wrażenie!

#RozbudzamyPodróżniczeMarzenia

Udostępnij

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *