Macedonia – legendarna kraina w sercu Bałkanów

Kraj, który nie jest zbyt często wybierany przez turystów na letni wypoczynek. Dlaczego? Któż to wie… My jesteśmy za to pewni, że ci, którzy tak właśnie czynią, popełniają wielki błąd. Czeka tam na Was gros zabytków kultury i cuda natury, a wszystko to naprawdę przystępnej cenie. Macedonia – to kolejne miejsce, gdzie kierujemy nasze (i Wasze) kroki.

Geograficznie Macedonia to wysokogórski kraj porośnięty w dużej mierze lasami bukowymi, dębowymi i sosnowymi. Wije się tam wiele rwących rzek i potoków. Na terenie całego kraju są rozrzucone masywy górskie, z których największy i najwyższy to Szar Płanina, zaś między nimi znajdują się liczne kotliny i doliny. Największą i najdłuższa rzeką Macedonii jest Wardar, którego największymi dopływami są Treska, Pcinja, Bregalnica i Crna Reka. Prawdziwą wizytówką jest Jezioro Ochrydzkie – niezwykle bogate w faunę i florę. Terytorialnie jest rozdzielone między Albanię i Macedonię. Ciekawostką jest fakt, że jest również najstarszym jeziorem w Europie i najgłębszym na całych Bałkanach. Na jego brzegach zachowało się wiele średniowiecznych zabytków, takich jak np. Klasztor św. Nauma. Wraz z leżącym nad nim miastem Ochryda zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Ochrydzie poczujesz się jak w małym miasteczku, w którym spędziłeś całe dzieciństwo: wszyscy Cię znają i zagadują. Nad największym jeziorem samego serca Bałkanów w ludziach nie umarła jeszcze ta szlachetna cecha, jaką jest bezinteresowność.

W swych północno-wschodnich rejonach Macedonia ma prawdziwy nieoszlifowany diament. Jest nią niewielka wieś, Kuklica, słynąca z osobliwych form skalnych. Znajduje się tu bowiem kamienne miasto, które składa się z ok. 120 filarów, których wysokość dochodzi do 10 metrów. Powstały one przed 10 mln lat pod wpływem procesu erozji. Według miejscowych legend kamienne posągi to zamienieni w głazy weselni goście. Mieszkańcy przekonują, że co roku pojawia się kilka nowych filarów.

Kanion Matka znajduje się na zachód od stolicy – Skopje i obejmuje obszar 5000 ha, na którym znajdują się liczne kościółki i monastyry. Charakterystyczne dla niego są także jaskinie, z których najdłuższa ma 176 metrów. Leżąca na prawym brzegu rzeki Treski i posiadająca dwa jeziorka, jaskinia Velo, znalazła się na liście kandydatów do nowych 7 cudów świata. Ta rekomendacja mówi sama za siebie, prawda? 🙂

Miłośnicy Indiany Jones’a i Lary Croft z pewnością będą mieli używanie w Kokino. Jest to stanowisko archeologiczne w północno-wschodniej Macedonii, położone jest na górze Taticev Kamen. Znajdują się tu pozostałości megalitycznego obserwatorium astronomicznego, które najprawdopodobniej powstało ok 1800 roku p.n.e.. Miejsce zostało odkryte stosunkowo niedawno, bo w 2001 roku i z miejsca stało się miejscem częstych odwiedzin turystów i nie tylko.

Wybierając się w pobliże granicy z Albanią z pewnością traficie na pasmo górskie Galiczica Malowniczo położone pomiędzy jeziorami Ochrydzkim a Prespańskim, stwarza wymarzone warunki do pieszych wędrówek – widoki z tutejszych szczytów zapierają dech w piersiach. Najwyższe wzniesienie to Magaro (2254 m n.p.m.). Dodatkowo, praktycznie cały obszar jest objęty ochroną Parku Narodowego, który jest domem dla wielu endemicznych gatunków zwierząt.

To na razie koniec naszej wędrówki po Macedonii, ale możecie być pewni, że jeszcze tu wrócimy – z pewnością dowiecie się co nieco o stolicy kraju. Keep Calm!

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *