Swego nie znacie (odc. 17): Zamek Książ

Po zamkach na Wawelu i w Malborku jest to trzeci, co do wielkości tego typu kompleks w Polsce. Jest częścią Parku Krajobrazowego i prócz wspaniałych komnat słynie z niezwykle urokliwego i malowniczego ogrodu, w którym można spędzić wspaniałe chwile we dwoje. Zamek Książ otwiera się przed Wami!

Zamek Książ usytuowany jest na szlaku Zamków Polskich, a jego historia sięga wczesnego średniowiecza. O jego powstaniu opowiada legenda, według której warowną siedzibę wzniósł tutaj cesarski rycerz Funkenstein. Jeszcze jako młody giermek podarował on swemu władcy worek znalezionego przypadkiem w lesie węgla, co tak zachwyciło obdarowanego, że naprędce awansował chłopaka i nazwał Tym Który Przynosi Kamienie Dające Iskry. Rozkazał też udać się w pobliską okolicę, odnaleźć cenne miejsce i wybudować tam obronny gród, strzegący odtąd czarnego skarbu. Według legendy wydarzenie to miało mieć miejsce w roku 933. Nazwa Książ obowiązuje dopiero od 1947 roku, wcześniej warownia określana była mianem, Fürstenstein (1168), Vorstinburg (1209), Fuerstenberg (1337), Furstinberg (1346) oraz Fürstinsteyn (1367), który ewoluował do formy Fürstensteyn i Fürstenstain (1515). W XIX i 1. połowie XX wieku funkcjonował pierwotny zapis Fürstenstein, w tym czasie w Polsce określano go mianem Książęcego Głazu lub Książęcej Skały. Po II wojnie światowej miejsce to nazywano zamiennie Książno lub Księżno.

Zamek Książ – perła Gór Sowich

Usytuowany na wysokim skalistym urwisku, z trzech stron otoczony jarem, góruje majestatycznie nad całą okolicą, a na odwiedzających go po raz pierwszy prawie zawsze robi oszałamiające wrażenie. Gmach słynie z bogato zdobionych, stylowych wnętrz, wśród których wyróżnia się barokowa Sala Maksymiliana. Całość kompleksu można zwiedzać indywidualnie bądź dwiema, głównymi trasami: Trasą Maksymiliana oraz Trasą Tajemnic II Wojny Światowej. Druga z nich wiąże się oczywiście z faktem, że Książ właśnie w tym czasie był jedną z siedzib Adolfa Hitlera. Ponadto prezentowana jest tutaj ceramika artystyczna i porcelana użytkowa produkowana w wałbrzyskich fabrykach, a także przedmioty wystawiane z okazji licznie organizowanych ekspozycji czasowych. Wielką atrakcją jest zwiedzanie wieży głównej, skąd rozciąga się panorama okolicy z podwrocławską Ślężą oraz Górami Sowimi, a gdyby nie sąsiednie wzgórze, można byłoby stąd dostrzec nawet Śnieżkę. Otoczenie rezydencji stanowią starannie utrzymane wielopoziomowe tarasy, będące miniaturami ogrodów we francuskim stylu.

Jedną z wielu atrakcji Książa są usytuowane tuż obok Stadnina i Stado Ogierów. Stojące na ich terenie zabudowania powstały w XIX wieku, a po gruntownej przebudowie do lat 30. XX wieku pełniły rolę stajni zamkowych. Cały obiekt, zaprojektowany w kształcie zamkniętego czworoboku robi wrażenie warownego podzamcza i z uwagi na swoją unikalną, szkieletową zabudowę stanowi zabytek. W chwili obecnej żyje tutaj ok. 90 ogierów oraz 40 klaczy rasy śląskiej i pełnej krwi angielskiej. Przy okazji warto też wspomnieć o położonej po sąsiedzku Palmiarni Lubiechowskiej, założonej przez Heinricha XV. Ów szklany gmach zajmuje powierzchnię 1900 m2 i rośnie w nim ponad 80 gatunków roślin z różnych szerokości geograficznych, m.in: oleandra, dracena, araukaria, różne gatunki kaktusów oraz krzewów cytrusowych, a także palmy daktylowe i krzewy winorośli. Ciekawostką jest to, że ściany wewnętrzne palmiarni wyłożone są tufem wulkanicznym pochodzącym z wulkanu Etna.

Kochani, w drogę! Zamek Książ w Wałbrzychu czeka!

Udostępnij

One Ping

  1. Pingback: Swego nie znacie (odc. 24): Sztolnie "Riese" - TRIPONLINE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *