Swego nie znacie (odc. 23): Roztoczański Park Narodowy

W naszych wędrówkach po Polsce nasze kroki kierujemy tym razem do środkowo-wschodniej części naszego kraju, a dokładnie do województwa lubelskiego. Położona jest tam niezwykła kraina, która swym dziewiczym urokiem porusza serca wielu. Jeśli chcesz zaznać ciszy i w spokoju zebrać myśli, to koniecznie musisz odwiedzić Roztocze. Większość jej terenu objętych jest ochroną, nad którą pieczę sprawuje Roztoczański Park Narodowy – i to on właśnie jest celem naszej dzisiejszej podróży.

Roztoczański Park Narodowy: jeden z najmłodszych

Roztocze leży w obszarze dzielącym stare utwory geologiczne platformy wschodnioeuropejskiej od młodszych utworów Europy Zachodniej. Miało to ogromne znaczenie w formowaniu się kontynentu europejskiego. Roztocze jest wciąż aktywne geologicznie, podnosi się około 2 mm na rok. Środkowa część Roztocza, czyli tam, gdzie mieści się Park Narodowy, ma niezwykle urozmaiconą rzeźbę terenu. Łańcuchy wapiennych wzgórz o wysokości do 350 m n.p.m. porośnięte wspaniałymi lasami z enklawami pól uprawnych przeplatają się z dolinami wysłanymi piaskami polodowcowymi. Jest to obszar oddzielający Wyżynę Lubelską od Kotliny Sandomierskiej o zróżnicowanej budowie geologicznej.

Sam Park utworzono 10 maja 1974, a jego dyrekcja ma swoją siedzibę w pięknym Pałacu Plenipotenta w Zwierzyńcu. Już same liczby dotyczące Parku, bez zagłębiania się w szczegóły, robią naprawdę piorunujące wrażenie: obecnie obejmuje on powierzchnię 8481,76 ha, z czego 92% zajmują lasy. Ochroną ścisłą jest objętych ponad 880 ha, czyli ok. 10% lasów Parku. Otoczony jest strefą ochronną, która wynosi 38 000 ha.

Jak zwiedzać, to tylko pieszo!

Na zwiedzanie tego niezwykłego miejsca istnieje kilka sposobów, choć osobiście polecamy Wam piesze wycieczki. Na terenie Parku przygotowano kilka zróżnicowanych tras, które dostarczą wielu niezapomnianych wrażeń. Będziecie mogli skorzystać z czarnej ścieżki do stawów Echo, czy zielonej na Bukową Górę. W zanadrzu Park ma jeszcze kilka szlaków turystycznych, w tym Centralny Szlak Roztocza, który dostępny jest w dwóch opcjach: pieszej (niebieski) oraz rowerowej (czerwony). Na uwagę zasługują z pewnością jeszcze Szlak Krawędziowy (czerwony) oraz Partyzancki (czerwony).

Ciekawą atrakcją, szczególnie dla małych dzieci, może być przejażdżka zaprzęgiem konnym, a dla miłośników survivalu przygotowano za to pełen emocji spływ kajakowy główną nicią wodną Roztoczańskiego Parku Narodowego, czyli rzeką Wieprz.

Roztoczański Park Narodowy, czyli dom konika polskiego

Ochrona przyrody na tym terenie sięga końca XVI w., kiedy utworzono tu „Zwierzyniec”, rezerwat dzikich zwierząt żyjących na otwartym terenie. Obecnie jest tu ostoja koników polskich będących potomkami koni leśnych, czyli owianych legendą tarpanów. Dziko żyjące stado koników polskich to największa atrakcja turystyczna parku, osobliwość przyrodnicza, a także symbol Parku, umieszczony w jego herbie.  Przebywające cały rok na wolności koniki obserwować można ze specjalnej wieży widokowej.

Na terenie Parku swój dom znalazło naprawdę wiele innych gatunków zwierząt. Są wśród nich m.in. lisy, borsuki, kuny, wilki, czy rysie. W 1979 roku sprowadzono tam także bobry, które zadomowiły się w dolinie rzeki Wieprz. Nie sposób nie wspomnieć o ciekawych gatunkach ptaków, które tutaj stacjonują: orlik krzykliwy, bocian czarny, pliszka górska, a nawet trzmielojad. Najwięcej przedstawicieli ma tam jednak rodzina gadów, płazów i owadów. Wśród nich jest chociażby rzadki żółw błotny, a także traszka grzebieniasta i rzekotka drzewna. Jeśli jesteśmy przy liczbach, to wrażenie robi liczba gatunków owadów, które występują w Parku – samych chrząszczy naliczono ich ponad 2000.

Ciekawą atrakcją Roztocza są również położone na południe od Parku rezerwaty „Szum” i „Nad Tanwią”, obejmujące doliny niewielkich leśnych rzek. Powstałe na rzekach malownicze wodospady i progi rzeczne nazywane są lokalnym określeniem „szumy”, przez co popularną nazwą tych atrakcji są właśnie „Szumy Roztoczańskie”.

Wyprawa do Roztoczańskiego Parku Narodowego to będzie z całą pewnością doskonała opcja na rodzinny wyjazd. Będzie to nie tylko relaks, ale także wspaniały czas poznawania natury i nauki. Po wyprawie pociechy można zabrać do Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Zwierzyńcu. W okolicy jest również sporo miejsc godnych odwiedzin, jak chociażby sławny Kościół Na Wodzie czy znany z powiedzonek dla najmłodszych i językowych łamańców, Szczebrzeszyn. A zatem – jedźmy na spotkanie przygody!

Udostępnij

Jeden komentarz

  1. MisCatalina Reply

    Zdecydowanie polecam te tereny! Są piękne, bardzo urokliwe i ciekawe, każdy znajdzie tam coś dla siebie. A atrakcji coraz więcej, między innymi park linowy czy spływy kajakowe, o których piszecie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *